محمد صادق فتحعلي   

نام پدر : علي اصغر          محل شهادت : گنبد(درگيري با منافقين)

تاریخ تولد : 20/1/1339     تاریخ شهادت : 19/9/1358

 

زندگينامه شهيد:

شهيد محمد صادق فتحعلي سال 1339 در شهرستان گنبد و در خانواده‌اي مذهبي بدنيا آمد. تحصيلات ابتدايي را در يكي از مدارس ابتدايي همان شهر و دوره راهنمايي را در مدرسه‌ي كوروش سابق سپري كرد. سپس وارد هنرستان صنعتي شد.

دوران تحصيلات متوسطه او مصادق شده بود با تبعيد شهيد آيت الله مدني به شهر گنبد و اين فرصت خوبي بود تا او از محضر ايشان در زمينه‌ي شناخت جامعه و نيروهاي مبارز، بويژه آشنايي با حضرت امام خميني(ره) استفاده نمايد.

وي در نوشتن شعارهاي ضد رژيم بر روي ديوارها و پخش اعلاميه‌هاي حضرت امام(ره) و نيز شركت در جلسات انقلابي حضور فعالي داشت و از مريدان شهيد مدني بود. همين ارادت و تبعيت از ايشان و فعاليت‌هاي ضد رژيم، باعث شد كه مورد شناسايي ساواك قرار بگيرد و دستگير شود. مدت هفت ماه را در زندان ساواك بسر برد و سخت‌ترين شكنجه‌ها را تحمل نمود. تا اينكه پس از سقوط رژيم شاهنشاهي توسط مردم قهرمان از زندان آزاد شد.

شهيد فتحعلي پس از آزادي از زندان و پيروزي انقلاب اسلامي با راهنمايي‌هاي آيت الله مدني موفق به اخذ ديپلم شد و به جهت علاقه‌ي فراوان به فراگيري علوم ديني و مذهبي، وارد حوزه علميه‌ي گنبد شد و تحصيلات حوزوي خود را آغاز نمود.

پس از مدتي راهي قم شد تا تحصيلاتش را در مقاطع بالاتر همراه با تهذيب و معرفت ديني بيشتر پيگيري نمايد.

در سال 1358 كه گروهك‌هاي مزدور و ضد انقلاب قائله‌هايي را در اقصي نقاط كشور از جمله گنبد به‌وجود آورده و جنگ مسلحانه عليه انقلاب اسلامي به راه انداخته بودند، بوسيله‌ي يك تانكر نفت خود را به گنبد رساند تا توطئه‌هاي گروهك‌هاي وابسته به بيگانه را دفع نمايد. در جنگ دوم گنبد نيز به همراه گروهي از دوستانش شركت نمود.

او فردي متدين، داراي خلق و خوي حسنه و عاشق امام(ره) و انقلاب بود. به همين دليل نمي‌توانست توطئه‌ي گروهك‌هاي ضد انقلاب را تحمل كند، لذا با شجاعت و غيرت به دفاع از انقلاب اسلامي پرداخت تا اينكه در درگيري با ضد انقلاب از ناحيه‌ي پا مجروح شد. ولي با اين وجود به مبارزاتش ادامه داد و سرانجام در تاريخ 19/9/1358 به درجه‌ي رفيع شهادت نايل آمد.

اضافه کردن نظر

رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران در ارائه نظرات الزامی است


کد امنیتی
تازه سازی

حدیث

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196

تصاویر برگزیده

لینک های مفید

 

 

http://sms.ismc.ir/LoginPage.aspx?ReturnUrl=%2f%3fm%3dQuickSms&m=QuickSms

 

کتابخانه

موقعيت بينندگان

 

اوقات شرعی